موسیقی در زمان ایلامیان
موسیقی استرس را کاهش می دهد و به خوردن کمتر کمک می کند
موسیقی در زمان ایلامیان
موسیقی استرس را کاهش می دهد و به خوردن کمتر کمک می کند

موسیقی و فواید روانی

چگونه گوش دادن به موسیقی می‌تواند مزایای روانی داشته باشد؟

گوش دادن به موسیقی می‌تواند سرگرم کننده باشد، و برخی تحقیقات نشان می‌دهد که حتی ممکن است شما را سالم‌تر کند. موسیقی می‌تواند منبع خوشحالی و رضایت باشد، اما فواید روانی بسیار دیگری نیز دارد. موسیقی می‌تواند ذهن را آرام کند، به بدن انرژی بخشد و حتی به افراد کمک کند تا درد را بهتر مدیریت کنند.

این تصور که موسیقی می‌تواند بر افکار، احساسات و رفتارهای شما تأثیر بگذارد احتمالاً شما را شگفت زده نمی‌کند. اگر تا به حال در هنگام گوش دادن به موسیقی راک پرشور و هیجان مورد علاقه خود، دچار هیجان شدید یا با یک اجرای زنده لطیف اشک ریختید، پس به راحتی قدرت موسیقی را در اثرگذاری بر حالات روحی و تحت تاثیر قراردادن عمل و کنش را درک می‌کنید.

تأثیرات روانی موسیقی می‌تواند قدرتمند و گسترده باشد. موسیقی درمانی مداخله‌ای است که گاهی برای ارتقای سلامت عاطفی، کمک به بیماران برای مقابله با استرس و افزایش سلامت روانی استفاده می‌شود. برخی تحقیقات حتی نشان می‌دهد که سلیقه شما در موسیقی می‌تواند بینشی در مورد جنبه‌های مختلف شخصیت شما ارائه دهد.

  • موسیقی می‌تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که موسیقی پس‌زمینه، یا موسیقی‌ای که زمانی که شنونده اصولا روی فعالیت دیگری متمرکز است پخش می‌شود، می‌تواند عملکرد در کارهای شناختی را در بزرگسالان  بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که پخش موسیقی شادتر منجر به بهبود سرعت پردازش می‌شود، در حالی که هر دو موسیقی شاد و غمگین منجر به مزایایی در حافظه می‌شوند.

بنابراین دفعه بعد که دارین کاری را انجام می‌دهید، اگر به دنبال تقویت عملکرد ذهنی خود هستید، یک موسیقی در پس زمینه روشن کنید. به جای آهنگ‌هایی که دارای اشعار پیچیده هستند، آهنگ‌های بی‌کلام را انتخاب کنید، که ممکن است بیشتر حواس‌تان را پرت کنند.