موسیقی و فواید روانی

چگونه گوش دادن به موسیقی می تواند مزایای روانی داشته باشد؟

گوش دادن به موسیقی میتواند سرگرم کننده باشد، و برخی تحقیقات نشان میدهد که حتی ممکن است شما را سالم تر کند. موسیقی میتواند منبع خوشحالی و رضایت باشد، اما فواید روانی بسیار دیگری نیز دارد. موسیقی میتواند ذهن را آرام کند، به بدن انرژی بخشد و حتی به افراد کمک کند تا درد را بهتر مدیریت کنند.

این تصور که موسیقی میتواند بر افکار، احساسات و رفتارهای شما تأثیر بگذارد احتمالاً شما را شگفت زده نمیکند. اگر تا به حال در هنگام گوش دادن به موسیقی راک پرشور و هیجان مورد علاقه خود، دچار هیجان شدید یا با یک اجرای زنده لطیف اشک ریختید، پس به راحتی قدرت موسیقی را در اثرگذاری بر حالات روحی و تحت تاثیر قراردادن عمل و کنش را درک میکنید.

تأثیرات روانی موسیقی میتواند قدرتمند و گسترده باشد. موسیقی درمانی مداخله ای است که گاهی برای ارتقای سلامت عاطفی، کمک به بیماران برای مقابله با استرس و افزایش سلامت روانی استفاده میشود. برخی تحقیقات حتی نشان میدهد که سلیقه شما در موسیقی میتواند بینشی در مورد جنبه های مختلف شخصیت شما ارائه دهد.

  • موسیقی میتواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد.

تحقیقات نشان میدهد که موسیقی پس‌زمینه، یا موسیقی ای که زمانی که شنونده اصولا روی فعالیت دیگری متمرکز است پخش میشود، میتواند عملکرد در کارهای شناختی را در بزرگسالان  بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که پخش موسیقی شادتر منجر به بهبود سرعت پردازش میشود، در حالی که هر دو موسیقی شاد و غمگین منجر به مزایایی در حافظه میشوند.

بنابراین دفعه بعد که دارین کاری را انجام میدهید، اگر به دنبال تقویت عملکرد ذهنی خود هستید، یک موسیقی در پس زمینه روشن کنید. به جای آهنگ هایی که دارای اشعار پیچیده هستند، آهنگ‌های بی کلام را انتخاب کنید، که ممکن است بیشتر حواس‌تان را پرت کنند.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Style switcher RESET
Body styles
Color scheme
Background pattern
Background image